Tort Makowo-Kawowy
Składniki na biszkopt:
- 5 jajek,
- 1 szklanka mielonego maku,
- 1 szklanka cukru,
- 1 łyżka kakao,
- 1 łyżka mielonej kawy,
- 2 łyżki mąki pszennej typ 405,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
Wykonanie:
Oddzieliłam żółtka od białek. Zmieszałam ze sboą wszystkie suche składniki, tj. mąkę, mak, proszek do pieczenia, kakao i kawę. Białka ubiłam stopniowo dodając cukier i drewnianą łopatką delikatnie zmieszałam z żółtkami. Bardzo delikatnie mieszając dalej, stopniowo, po jednej łyżce dodawałam przygotowaną wcześniej sypką mieszankę.
Gotowe ciasto podzieliłam na 3 części przelałam do wysmarowanej margaryną i wysypanej bułka tartą tortownicy o średnicy ok. 28 cm. Każdy biszkopt piekłam 30 minut w 180 stopniach.
Składniki na krem kawowy:
- 800 g masła,
- 4 jajka,
- 8 łyżek cukru,
- 4 łyżki mielonej kawy,
- 25 ml spirytusu
Wykonanie:
Kawę zaparzyłam 1/3 szklanką wody i odstawiłam do wystudzenia, Jajka wbiłam do miski, dodałam cukier, postawiłam miskę na garnku z gorącą wodą tak, by nie dotykała jej powierzchni i ubiłam mikserem do uzyskania konsystencji kremu.
Masło utarłam na puch i stopniowo dodawałam do niego wystudzoną masę jajeczną oraz kawę i spirytus.
Dodatkowo:
- około 1/2 szklanki owoców w alkoholu, które pozostały z robienia nalewek - ja użyłam czarnej porzeczki
- poncz do nasączenia biszkoptów - u mnie była to mieszanka rozpuszczalnej kawy i wódki w proporcji 1:1,
- biała, mleczna i gorzka czekolada do dekoracji
Złożenie tortu:
Połowę kremu odłożyłam do dekoracji, pozostały podzieliłam na połowy. Na talerzu do tortów ułożyłam pierwszy z biszkoptowych blatów i solidnie nasączyłam go ponczem kawowym i rozsmarowałam na nim porcję kremu i rozsypałam połowę porzeczek. Nakryłam kolejnym biszkoptem i powtórzyłam całą operację: nasączenie, krem, porzeczki. Przykryłam ostatnim biszkoptem i ponownie go nasączyłam. Całość pokryłam pozostałym kremem.
Czekolady połamałam na kostki i włożyłam na minute do kuchenki mikrofalowej, a po wyjęciu wymieszałam do uzyskania kremu. Cienkim strumieniem wylewałam na powierzchnię tortu nieregularne, czekoladowe linie. Gotowe ciasto wstawiłam do lodówki. Gotowe do jedzenia było dopiero następnego dnia, gdy smaki się "przegryzły", a krem dobrze ściągnął. Warto pamiętać, ze ze względu na smak, torty z kremami maślanymi trzeba wyjąć z lodówki przynajmniej na godzinę przed podaniem.
Podobne:
Tort Orzechowy |
Aż ślinka cieknie. Wspaniały.
OdpowiedzUsuńSzklanka mielonego maku-rozumiem mak sparzony i zmielony 2 razy???
OdpowiedzUsuńożna i tak, chociaż trzeba go będzie wówczas przesuszyć i jest to nieco więcej pracy. Polecam po prostu kupienie maku mielonego. Nie chodzi o masę makową w puszkach, ale właśnie o suchy mak mielony w torebkach. Ja swój kupuję w Lidlu, gdzie jest dostępny przez cały rok :)
UsuńWitam. Mój ulubiony tort, do tej pory robiłam z przepisu mojej ciotki, taraz zamierzam zrobić z Twojego, jest ciut łatwiejszy i troszkę inny, ale kusi straszliwie. Już kilka przepisów wykorzystałam, są super. Pozdrawiam Ula
OdpowiedzUsuńŚwietnie napisany artykuł. Jak dla mnie bomba.
OdpowiedzUsuń