Otóż, nic bardziej mylnego. Da się. Dlatego dzisiejszy wpis nie będzie jednym spójnym przepisem, a raczej rodzajem inspiracji (żeby nie napisać "lekcją") na temat domowego ciasta (żeby nie napisać "tortu") - biszkoptowego z kremem i owocami - szybko, na dwa sposoby i na tysiąc innych możliwości.
Biszkopt angielski
Piekące dziewczyny wiedzą, że w polskiej tradycji cukierniczej torty opierają się głównie na biszkopcie francuskim - cudownie lekkim cieście, opartym właściwie wyłącznie o jajka i cukier, z symboliczną zaledwie ilością mąki. Nie jest to ciasto trudne, ale bywa kapryśne i wymaga odrobiny doświadczenia. Pianę jajeczną trzeba ubić na sztywno, ale nie przebić, idealnie wyczuć moment wyjęcia z piekarnika, bo łatwo opada i równie łatwo się przesusza.
Początkującym cukierniczkom polecam bezproblemową, angielską wersję tego ciasta. To jest oszustwo doskonałe - biszkopt jest wprawdzie odrobinę cięższy, ale za to wilgotny - wymaga znacznie mniejszej ilości ponczu, bardzo puszysty i zawsze się udaje, choć te bardziej doświadczone zaraz zaczną kręcić nosem, że to przecież zwykłe ciasto ucierane.
Składniki:
- 25 dag masła ,
- (koniecznie masła, nie zastępujcie go margaryną i pamiętajcie, że wagowo te dwa tłuszcze się różnią kostka masła to 20 dag, margaryny 25 dag!)
- 25 dag cukru,
- 25 dag mąki pszennej,
- 2 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- kilka kropel soku z cytryny,
- 4 duże jajka,
- 3 łyżki mleka
Wykonanie:
Masło z cukrem ubijam w mikserze na puszystą masę. Długo, powiedzmy 10 minut. Ważne, żeby masło wyjąć z lodówki kilka godzin przed pieczeniem, powinno być zupełnie mięciutkie. Do ubijanego masła z cukrem dodaję po jednym jajku.
Do mąki wsypuję proszek, neutralizuję go sokiem z cytryny (tak, mają być bąbelki) i mieszam. (Jeżeli mam ochotę, dodaję ziarenka wanilii albo 2 łyżki kakao). Po 2-3 łyżki wrzucam tę sypką mieszaninę do kręcącej się dalej masy jajecznej. Na koniec dolewam mleko.
I teraz dopiero staję przed wyborem: Co ja właściwie chciałam upiec?! Można nawrzucać w to drobnych owoców, bakalii, kawałków czekolady i upiec jak chlebek w formie keksowej. Zdarzało mi się też rozlewać to ciasto do muffinek.
Ale dzisiaj miało być o kremie i owocach. W takim razie możliwości są dwie. Klasyczne ciasto z galaretką albo Tort Królowej Wiktorii. Na to pierwsze - zwykła, prostokątna blacha. Na to drugie tortownica.
Sposoby pieczenia też są dwa. Można rozlać na porcje i piec kolejno - 2 blaty na ciasto z galaretką lub 3 na tort (ten sposób polecam najbardziej początkującym) lub wylać do formy całe ciasto na jeden raz i upiec za jednym zamachem. Ale wtedy trzeba je będzie ładnie, równiutko na blaty rozkroić.
I upiec w 180 stopniach. Jak długo? Aż zacznie pachnieć. :) Wtedy należy otworzyć piekarnik (nie, nie upadnie) i wbić w ciasto patyczek - jeżeli po wyjęciu będzie suchy wyjmujemy. Pojedynczym blatom upieczenie się nie powinno zająć dłużej niż 20 minut. Ciastu pieczonemu w jednym kawałku ok. 45 minut.
Z blaszki należy wyjąć od razu, z krojeniem i składaniem do zupełnego wystygnięcia, a najlepiej do następnego dnia.
Poncz
czyli to, czym nasączymy biszkopt. Hulaj dusza! Ja preferuję biały, 40% alkohol rozcieńczony herbatą. Jeżeli zdecydowałyście się na biszkopt z dodatkiem kakao, lepiej rozcieńczyć go kawą, a jeżeli ma być duża impreza dla dorosłych, nie rozcieńczać wcale :) Bardzo dobrze w tej roli spisuje się też rum oraz wszelkie wódki smakowe, albo, w wersji łagodniejszej, niewielkie drinki owocowe dostępne w buteleczkach ok. 300 ml.
Można cierpliwie nasączać pędzelkiem albo pryskać ręką (polewać jednak nie polecam). Ale najlepiej bardzo dokładnie umyć butelkę po czymś, co kiedyś było w sprayu i już się skończyło. Najszybsze.
Ciasto z truskawkami i galaretką
Składniki:
2 prostokątne blaty biszkoptu angielskiego,
600 ml śmietany 30 lub 36%,
1 łyżka cukru pudru
2 śmietanfixy
60 dag ładnych, umytych, pokrojonych wzdłuż na połówki truskawek,
2 galaretki truskawkowe,
słoiczek gładkiego dżemu truskawkowego
Wykonanie:
Galaretki przygotować na 3/4 wody z przepisu na opakowaniu, wystudzić i poczekać aż zaczną leciutko się ściągać. Cukier puder wymieszać ze śmietanfixami. Ubić śmietanę, a gdy zacznie gęstnieć dodać mieszankę cukru z zagęstnikiem i ubijać jeszcze chwilę, aż zamieni się w gęsty krem.
Blat biszkoptowy nasączyć ponczem i cienko posmarować dżemem. Rozsmarować na nim połowę śmietany, przykryć drugim biszkoptem i powtórzyć całą operację (nasączyć, posmarować dżemem, rozsmarować śmietanę). Na całej powierzchni rozłożyć połówki truskawek i zalać tężejącą galaretką. Na noc wstawić do lodówki.
Tort Królowej Wiktorii
Składniki:
3 okrągłe blaty biszkoptu angielskiego,
600 ml śmietany 30 lub 36%,
1 łyżka cukru pudru
2 śmietanfixy
60 dag malin, jeżyn, borówek albo innych drobnych owoców, np. winogron
2 galaretki truskawkowe,
słoiczek gładkiego dżemu o smaku wybranych wcześniej owoców
Wykonanie:
Blat biszkoptowy nasączyć ponczem i cienko posmarować dżemem. Rozsmarować na nim połowę śmietany, przykryć drugim biszkoptem i powtórzyć całą operację (nasączyć, posmarować dżemem, rozsmarować śmietanę). Na trzeciej warstwie śmietany równo i ściśle rozłożyć owoce. Można dodatkowo pokryć je, przy użyciu pędzelka, cienką warstwą galaretki, jeżeli istnieje niebezpieczeństwo, że ciasto nie zniknie w ciągu 2-3 dni. Jeść można od razu.
S m a c z n e g o ! :)
Dzisiejszy wpis, jako prosty i czysto szkolny, trafia do zakładki "Krok po kroku".
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz