sobota, 29 października 2011

Chleb z prażoną śmietanką i kuminem czyli wracam do WP!

Okazałam się wyrodną córką. Przecież to właśnie w Weekendowej Piekarni zdecydowałam się upiec swój pierwszy, domowy chleb. Ostatnio jednak jakoś się nie składało i ładnych kilka miesięcy nie miałam czasu i głowy do wspólnego pieczenia. Jednak tym razem po prostu nie mogłam się oprzeć . . . chleb z prażoną śmietanką? I to od Tatter? Musiałam spróbować! I bardzo polecam - wyjątkowo delikatny, biały, aromatyczny chleb, który jak na drożdżowy wypiek baaardzo długo zachowuje świeżość. Kuszą mnie jeszcze ałtajskie rożki Marianny, ale w październiku już się raczej nie wyrobię. No i czekam na listopadowe propozycje. A przepis cytuję dokładnie za autorką, choć ciasto wyszło mi trochę rzadko i nie formowałam  bochenka, tylko upiekłam chleb w długiej keksówce.

Chleb z prażoną śmietanką i kuminemPate fermentee:
 
220 g białej pszennej maki chlebowej
0,5 g świeżych drożdży
5 g soli
170 g wody

Przygotowanie:  

Wszystkie składniki pate wymieszać w misce, zostawić na 2 godziny w temperaturze pokojowej, następnie zostawić w lodowce na całą noc.

Na prażona śmietankę:
 
150 g śmietanki kremówki

Ciasto właściwe:
 
270 g białej pszennej mąki chlebowej
20 g mąki pszennej razowej
150 g wody
8 g świeżych drożdży
pate fermentee
50g prażonej śmietanki
7 g soli
10 g kuminu


Przygotowanie: 

Aby przygotować prazoną śmietankę, należy ją powoli gotować na małym ogniu, aż cała woda wyparuje, oddzieli się tłuszcz, a cukry i białka mlekowe zmienią się w brunatne okruszki. Ze 150g pozostanie około 70g, z czego do przepisu potrzeba 50g.

Gdy śmietanka stygnie, z lodówki wyciągnąć pate fermentee.

Potem zabieramy się za ciasto chlebowe. Drożdże rozpuścić w 50g wody. Resztą płynu rozprowadzić zaczyn. Wymieszać ze sobą wszystkie składniki ciasta za wyjątkiem soli. Wyłożyć na stół i zagniatać kilka minut. Dodać sól, kontynuując zagniatanie (kolejne 5-6 minut). Powinno powstać gładkie i lśniące ciasto, które wkładamy do miski by wyrosło przez ok. 1 1/2 godziny, składając je raz po 45 minutach. Po tym czasie ciasto należy odgazować, złożyć w owalny bochenek i umieścić w koszu złączeniem do góry. Zostawić do wyrośnięcia na ok. 50 minut, a w tym czasie rozgrzać piec z kamieniem do 250 stopni (lub na maksimum Waszych piekarników). Przed pieczeniem chleb należy naciąć, ew. posmarować wybraną glazurą i włożyć delikatnie na kamień. Od razu zmniejszyć temperaturę do 220 stopni Celsjusza i piec z parą 15 minut. Potem parę wypuścić i dopiekać jeszcze 20 minut.


 

Źródło: Piekarnia Tatter

S m a c z n e g o !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz