wtorek, 14 lipca 2015

Różowy Sernik

            Ten sernik, nie jest, niestety, moim pomysłem. Znalazłam go na bogu "Rarossa", który od razu wylądował wśród moich ulubionych (nowości z niego, które pewnie nie raz jeszcze mnie zainspirują znajdziecie w lewym menu bocznym). I, co u mnie dość rzadkie, zaskoczył mnie nie tyle sam przepis, bo podobne serniki przygotowywałam wielokrotnie od najwcześniejszego dzieciństwa, co jego cudowny wygląd. Na Rarossie został wykonany w formie białej zebry w różowe paseczki (tutaj znajdziecie oryginalne zdjęcia i przepis). Ja trochę zmieniłam proporcje i sam wzorek chcąc uzyskać listkowy ażur na różowym tle. Zmiany w samej recepturze są kosmetyczne (zagęszczenie smaku, zmniejszenie ilości cukru, biszkopty zamiast biszkoptu, dodatek kawy i cytryny). 

Różowy Sernik




Składniki różowej warstwy:


  • 400 ml jogurtu greckiego,
  • 600 g truskawek, 
  • 1 łyżka cukru,
  • sok z 1/2 cytryny,
  • 1/2 szklanki gorącej wody,
  • 3 łyżki żelatyny


Składniki białej warstwy:


  • 1 kg waniliowego sera sernikowego,
  • 3/4 szklanki gorącej wody,
  • 3 łyżki żelatyny


+ opakowanie biszkoptów "ladyfingers" i filiżanka mocnej kawy bez cukru

Wykonanie:

              Obrałam truskawki. Ser wyłożyłam na przykryty ściereczką durszlak (podłóżcie pod to talerz - będzie ciekło!) i wszystkie składniki wstawiłam na noc do lodówki. 

               Truskawki z cukrem i sokiem z cytryny zblendowałam na mus i zmieszałam z jogurtem naturalnym. Ponownie wstawiłam do lodówki. 

                Żelatynę wrzuciłam do dwóch szklanek, zalałam gorącą, ale nie wrzącą wodą do połowy wysokości, porządnie rozmieszałam i odstawiłam do wystudzenia do temperatury pokojowej. W tym czasie wyłożyłam tortownicę namoczonymi w kawie biszkoptami. 

                 Obie masy, serową i truskawkowo-jogurtową zmiksowałam z żelatyną i natychmiast warstwami przy użyciu dużej łyżki do zup wlewałam do tortownicy jedna na środek drugiej zaczynając i kończąc różową warstwą. W ten sposób, dzięki temu, że pozbawiony wody ser jest znacznie gęstszy, uzyskałam wzór listków. Jeżeli wolicie uzyskać efekt "zebry" użyjcie mniejszych łyżek i nie odsączajcie sera. Nie trzeba też wtedy aż tak mocno chłodzić obu mas. 

Podobne:
Czekoladowy Sernik z Truskawkami

3 komentarze:

  1. Śliczny i uroczy :) Na bank bardzo dobry :)
    Sama również często robię serniki na zimno :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy pomysł z tym wzorem, ja głównie skupiam się na ozdabianiu ciast na górze a w środku to naprawdę fajny pomysł :)
    Najnowszy wpis o tym co jeść w Rzymie - zapraszam :)

    OdpowiedzUsuń